Review Committee

  • Management track
    1. Prof M Phiri (UKZN) Chair
    2. Mrs A Tirvassen (OU)
    3. Prof. (Dr.) Rohit Kushwaha (QU)
    4. Dr Pradeep Joshi (QU)
    5. Dr Rajeev Kumar ‘Ranjan’ (QU)
    6. Anjana Rajput (SCE)
    7. Prof Fazeela Banu (AIHE)
    8. Dr Viraiyan Teeroovengadum (UoM)
    9. Dr (Mrs) Sheereen Banon Fauzel (UoM)
    10. Mrs Neeveditah Pariag-Maraye (UoM)
    11. Mrs Vidisha Devi Ramlugun (UoM)
    12.  Mr Doug Engelbrecht (UKZN)
    13.  Dr Ashika Maharaj (UKZN)
    14.  Dr Mogie Subban (UKZN)
    15. Prof Micheline Naude (UKZN)
    16. Prof Ziska Fields (ex-UKZN)
    17. Dr Andrisha Beharry (UKZN)
    18. Dr Shaun Rugunnan (UKZN)
    19. Dr Thokozani Mbhele (UKZN)
    20. Dr Takesh Luckho (OU)
    21. Prof Debbie Vigar (UKZN)
    22. Dr Cheryl (UKZN)
    23. Dr Anisha Ramsaroop (UKZN)
    24. Prof Cecile Proaches (UKZN)
    25. Dr Bibi Chummun (UKZN)
  • IT track
    1. Prof Manoj Maharaj (UKZN) Chair
    2. Dr UG Singh (UKZN)
    3. Mrs M Gungea (OU)
    4. Mrs D Bellangere (UKZN)
    5. Dr Pooja Dhand (LKCE)
    6. Er Vikram Dhiman (LKCE)
    7. Dr Sunny Chanday (LKCE)
    8. Bharti Sharma (SCE)
    9. Dr Shakti Kundu (SCE)
    10. Prof Violeta Holmes (HUD)
    11. Dr Mahmoud Dhimish (HUD)
    12. Mr Hamza Aagela (HUD)
    13. Mr Kevin Sungkur (UoM)
    14. Dr (Mrs) Ambareen Beebeejaun (UoM)
    15. Mrs Vidya Jugoo-Hurhinidee (UoM)
    16. Mrs Sandhya Gunness (UoM)
    17. Dr Daparthi Subbarao (LKCE)
    18. Mr Rushil Raghavjee (UKZN)
    19. Dr Anyetei Ako-Nai (UKZN)
    20. Dr Nurudeen Ajayi (UKZN)
    21. Mr Perienen Appavoo (OU)
    22. Dr Belle Jinot (OU)
    23. Prof Prof. Sannassee R .V (OU)
    24. Suniti Nundoo-Ghoorah (OU)
    25. Dr Rontala Prabhakar (UKZN)
    26. Dr Brett van Niekerk (UKZN)
    27. Dr Trishana Ramluckan (UKZN)
    28. Dr Sue Petratos (NMMU)
    29. Prof Darelle van Greunen (NMMU)
    30. Dr Shawren Singh (UNISA)
    31. Prof Dharm Singh (NUST)
    32. Dr Kaviraj Sukon (OU)
    33. Dr Armoogum (UoM)
  • Governance track 
    1. Prof PS Reddy (UKZN) – Chair
    2. Dr Bongani Qwabe (UKZN)
    3. Dr Sakhile Zondi (UKZN)
    4. Prof Ivan Govender (DUT)
    5. Prof Ian Nzimakwe (UKZN)
    6. Prof L Naidoo (MUT)
    7. Prof Sybert Mutereko (UKZN)